Historie

Komorní sbor Cantabile

Organizační struktura

Komorní sbor Cantabile vznikl v září roku 2015 . K tomuto kroku došlo, neboť v Dětském pěveckém sboru Cantabile přetrvávali zpěváci, kteří však již svým věkem nespadali do kategorie dětských sborů, avšak ve sborovém zpěvu chtěli nadále pokračovat. Členy tedy tvoří zejména studenti středních a vysokých škol, kteří v minulosti dlouhodobě zpívali v Dětském pěveckém sboru Cantabile při ZUŠ Hranice. Sbor zkouší pod taktovkou Markéty Láskové.

Zpěváci Komorního sboru Cantabile pravidelně zkouší v sále klavírního a pěveckého oddělení ZUŠ Hranice a dvakrát do roka jezdí na víkendová pěvecká soustředění.

Činnost sboru a významné počiny

Za svou krátkou existenci sbor již v prosinci 2015 uskutečnil několik vánočních koncertů, kde sklízel kladné ohlasy od posluchačů, což bylo impulsem k přihlášení se na první ročník soutěže Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ve sborovém zpěvu, kde si Komorní sbor vyzpíval zlaté pásmo. 
Sbor také zazpíval bývalému prezidentu Miloši Zemanovi, byl očekávaným zlatým hřebem galakoncertu festivalu ZUŠ Olomouckého kraje a 4.6. 2016 se postavil velké konkurenci na prestižní mezinárodní soutěži Svátky písní Olomouc, ze které si Komorní sbor přivezl zlaté pásmo. 

V srpnu 2017 odjel sbor do Makedonie na mezinárodní soutěž Ohrid Choir Festival, ze které si taktéž dovezl zlatou medaili a jako jediný sbor obdržel speciální cenu poroty za nejradostnější vystoupení celého festivalu. Pěvecký sbor v tentýž rok proměnil nominaci na Cenu veřejnosti Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury za rok 2017. Ze 46. ročníku mezinárodní soutěže Svátky písní Olomouc 2018 si sbor z kategorie B - Duchovní tvorba, vyzpíval opět zlatou medaili a obhájil tak zlato z roku 2016.

Komorní sbor Cantabile se v srpnu 2019 vydal na dlouhodobě připravovanou cestu do ruského Petrohradu na prestižní soutěž The Singing World, ze které si dovezl jednu zlatou, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Dále speciální cenu poroty za nejlepší choreografii v lidové tvorbě, a stal se také laureátem GrandPrix, kdy se zařadil do top 10 sborů celé soutěže.

V roce 2021 byl Komorní sbor Cantabile osloven zpěvákem Vojtou Drahokoupilem aka Vojta D. ke společnému projektu, a to k natáčení klipu k písni Co víc si přát. Sbor si společně se zpěvákem zazpíval také v Show Jana Krause a na ostravském festivalu.

V rámci svých koncertů se sbor také zaměřuje na dobročinnost a uspořádal sbírku, jejíž výtěžek byl odeslán na konto nadace UNICEF. Sbor taktéž dlouhodobě spolupracuje se Společenským klubem Panenka z Hranic. Členové KS se o vánocích v době Covidu rozhodli uspořádat Sbírku přání a dárečků pro klienty Domova seniorů v Hranicích.